fbpx
Proč pít biovína?

Proč pít bio vína

Víte o tom, že i víno může být bio? A jaké jsou jeho výhody oproti běžnému? Přečtěte si, jak se bio víno připravuje a proč má smysl vracet se k vědění starých mistrů vinařů a proč je víno, jehož pěstování se řídí dle fází měsíce, tak dobré a výjimečné.

Co je to bio víno

Všichni pěstitelé vína, kteří chtějí mít na svých lahvích označení “Bio”, musí splňovat přísná kritéria pro ekologické pěstování hroznů, kde je zakázáno:

  • používat umělá hnojiva, herbicidy a pesticidy
  • používat syntetické přídavné látky

Samotná výroba se pak musí řídit tradičními postupy, bez použití:

  • stabilizátorů
  • filtrace
  • šlechtěných kvasinek.

Jediná chemikálie, která je povolena přidávat do biovína, jsou siřičitany (a to jen proto, aby víno nechytlo plíseň), nicméně je jich povolen zhruba o polovinu méně než u konvenčních vín a je to přísně kontrolováno.

Biovína pochází z ekologického zemědělství

Biovína pochází z ekologického zemědělství

Proč pít biovína

Oproti konvenčním vínům neobsahují žádnou chemii a snížené množství siřičitanů a tak se můžeme soustředit především na to dobré z vína.

  • Antioxidační účinky – víno obsahuje flavonoidy, které likvidují radikály v krvi, jež poškozují buňky a způsobují nemoci a stárnutí.
  • Chrání naší imunitu –  Červené víno absorbuje cholesterol a má silné baktericidní účinky. Obsahuje železo a v kombinaci s vitamínem C posiluje imunitu. Detoxikuje bakterie, bakteriální jedy a viry.
  • Snižuje riziko infarktu a mozkové mrtvice – Červené víno obsahuje resveratrol, který ředí krev a snižuje počet krevních sraženin.
  • A je nám po něm dobře. ????

U nás v bioprodejně naleznete celou škálu biovín, od příjemně cenově dostupných až po dražší, prestižnější vína se známkami ze soutěží.

Biovína Louny

Biovína v lounské bioprodejně Macrolife Food & Coffee

Biodynamické víno

Opravdovou specialitou jsou vína pěstovaná podle biodynamických zásad. Pěstitelé biodynamického vína se neřídí pouze zásadami ekologického pěstování, ale používají také vlastní biologické komponenty včetně vlastního kompostu, který si během roku sami připravují.

Péče o vinohrad a sklizeň se řídí kosmickými cykly a měsíčním kalendářem, což vychází z myšlenky, že vinohrad dokáže dávat to nejlepší ovoce pouze v harmonii s vesmírem a okolní přírodou.Věřte tomu nebo ne, ale vína vyrobená dle biodynamických zásad jsou ta nejlepší, jaká jsme kdy ochutnali.

Biodynamické víno z vinných sklepů v Kutné Hoře

U nás v bioprodejně máme biodynamická vína z Vinných sklepů Kutná Hora, jejichž vína jsou pravidelně zastoupena v Národním salonu vín České republiky, kde se každý rok umisťuje jen 100 nejlepších vín.

Kutnohorský vinný statek má BIO certifikaci a vlastní prestižní certifikát biodynamického zemědělství DEMETER. Během procesu výroby vína používají vlastní kompost a biodynamické preparáty, extrakty z bylin, kopřivu, přesličku, šalvěj a další přírodní látky.

Vína jsou lahvovaná bez filtrace a siřičitanů obsahují maximálně 30mg/1 litr. (Běžná biovína mají hranici 100mg na litr a konvenční vína až 200mg na litr).

Jak biovíno skladovat

Protože biovína mají nižší obsah síry, prochází menší nebo žádnou filtrací a neobsahují stabilizační látky, je nutné jejich skladování věnovat zvýšenou pozornost.

Lahev by neměla být vystavena přímému slunci, ani bychom si ji neměli postavit v obývacím pokoji do police. Biovíno potřebuje chlad, proto je ideální chladný sklep, vinná chladnička anebo vaše lednička v kuchyni.